Please enable javascript to access the full functionality of this site

Thumbnail

The Hon. Margaret Stone AO FAAL

Former Inspector-General of Security and Intelligence

Contact information

Biography

Ms Stone was appointed as Inspector-General of Intelligence and Security for a five year term on 24 August 2015, concluding her term recently on 23 August 2020.

Ms Stone is a fellow of the Australian Academy of Law and holds degrees from the University of Sydney, the Australian National University and Yale University in the United States. Her career has included 15 years as an academic at the University of New South Wales where she is now a visiting Professorial Fellow; from 1991 to 2000 she was a consultant and partner in the commercial law firm, Freehill Hollingdale & Page (now Herbert Smith Freehills); and from 2000 to 2012 a judge of the Federal Court of Australia.

Between December 2012 and August 2015 Ms Stone was Australia's first Independent Reviewer of ASIO's Adverse Security Assessments.